Zagadka Świeradowa Zdroju

Przy okazji wizyty w Świeradowie Zdroju i poszukiwania ciekawego miejsca do zobaczenia miasteczka z góry, natknąłem się na małą ciekawostkę, której niestety do dzisiaj nie udało mi się rozwiązać.
Chodzi mi o budynek, który jest siedzibą Fundacji Cogito Ergo Sum, jak wynika z tabliczki umieszczonej przy bramie.

Sam budynek, który znajduje się na terenie posesji wygląda na opuszczony, jednak dzień przed moją wizytą w Świeradowie ktoś prawdopodobnie próbował tam wejść i uruchomił alarm. Zauważyłem też, że okna poddasza zostały wyposażone w panele fotowoltaiczne, a nad głównym wejściem umieszczona jest niewielka kamera z podczerwienią.
Zagadka, o której wcześniej wspominałem dotyczy wydarzeń, jakie się tu musiały rozegrać. Pierwszy szczegół, który zwrócił moją uwagę, to fragment policyjnej wstęgi pozostawiony przy bramie.Ogrodzenie budynku wręcz zachęca do wejścia, druga brama wjazdowa jest otwarta i miałem wielką ochotę podejść bliżej i trochę się rozejrzeć.Poprzednie uruchomienie alarmu ściągnęło tu niestety dość szybko patrol policji, a ja nie mam ochoty się tłumaczyć co i dlaczego robię na prywatnym terenie.Ciekawość nie pozwoliła mi jednak przejść obojętnie, dlatego przeszedłem się z aparatem wzdłuż ogrodzenia – tam, gdzie nie było gęstych zarośli.

Od strony podwórza dom wyglądał tak:Niestety nie widać w tej tutaj okien poddasza, które zostały wyposażone w panele fotowoltaiczne, bo zasłonięte są przez gałęzie, ale zauważyłem, że były chyba instalowane na szybko, bo stelaż został zrobiony ze zwykłej płyty OSB.

Nad drzwiami, za jedną z szyb została zainstalowana kamera z podczerwienią, tutaj również jej nie widać. Widać natomiast samochód, który jest oklejony folią. Kiedy przeszedłem bliżej tego miejsca, zauważyłem, że również został zabezpieczony.

Oprócz tego pojazdu, na terenie posesji znajdują się jeszcze 3 inne samochody, które mają zagraniczne tablice rejestracyjne. Widać, że auta stoją już od dłuższego czasu.

Co tam się wydarzyło? Co spowodowało, że siedziba fundacji na rzecz dzieci i młodzieży została zamknięta i zabezpieczona przez policję? Ciągle szukam odpowiedzi na te pytania. Jeśli ktoś z Was może pomóc mi rozwikłać tę zagadkę, proszę o kontakt mailowy.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*