Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie k/Częstochowy

Kolejnym obiektem na mojej eksploracyjnej trasie są ruiny Zamku Królewskiego w niewielkiej miejscowości Olsztyn leżącej niedaleko Częstochowy. Jest to bardzo ciekawe miejsce, idealnie nadające się na niedzielny wypad z rodziną. Mnie najbardziej spodobało się połączenie namacalnej historii tego miejsca z pięknem krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dlatego wracam tu zawsze bardzo chętnie.

Na mapie satelitarnej zamek ten wygląda tak:

Historia Zamku Królewskiego w Olsztynie sięga XIV wieku, pierwsza wzmianka o tym miejscu datowana jest na 1306 rok. Zamek został wzniesiony na miejscu średniowiecznego grodu, a z woli króla Kazimierza Wielkiego w latach 1349 – 1359 został rozbudowany, by mógł pełnić rolę twierdzy obronnej pogranicza śląsko – małopolskiego.

Przez wiele lat zamek stanowił siedzibę starostwa niegrodowego, miał nawet swoją małą załogę wojskową, jednak w 1587 roku został zniszczony przez wojska Maksymiliana Habsburga oraz ponownie w roku 1656 podczas ataku szwedzkiego. Od tamtej pory zamek nieprzerwanie niszczał, w pierwszej połowie XVIII wieku został nawet częściowo rozebrany, bo potrzebowano materiału do budowy kościoła w Olsztynie.

Do chwili obecnej zachowała się raczej niewielka część pierwotnego zamku, jednak można dostrzec zarys jego dawnego kształtu. Kiedy wejdzie się na mury, można cieszyć się roztaczającymi się dookoła pięknymi widokami.

panorama1

panorama2

panorama3

Na szczycie wieży, która jest widoczna na ostatniej panoramie, zamontowana jest luneta, dzięki czemu można rzucić okiem na całą okolicę. Osobom, które chcą nieco więcej pochodzić po całym terenie proponuję założyć wygodne buty z wysoką cholewką, fragmenty skał wapiennych, które są dosłownie wszędzie, bywają śliskie i można sobie łatwo skręcić kostkę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*