Ruiny pałacu von Reichenbachów – Goszcz

Kolejnym przystankiem na mojej trasie była miejscowość Goszcz, która mnie do tej pory była znana jedynie z tego, że mieści się tam centralna fabryka popularnej firmy produkującej meble. Postanowiłem tam zajrzeć ze względu na pewien pałac, a raczej to, co z niego zostało.

Widok na mapie zamieszczam poniżej:

Pierwsze wzmianki na temat tej budowli pochodzą z 1689 roku, gdy była to posiadłość hrabiego von Dohna.

Archiwalne zdjęcie korpusu pałacu, które mogę tu opublikować dzięki uprzejmości właściciela strony www.ruinyizamki.pl, wygląda tak:

Na chwilę obecną front pałacyku od strony dziedzińca wygląda tak:

Zaznaczam, że jeśli ktokolwiek będzie chciał się tam zapuścić, robi to na własną odpowiedzialność. Budynek grozi zawaleniem, o czym mówią tabliczki ostrzegawcze. Budynek pozbawiony jest dachu, ale dalej można się spodziewać, że coś spadnie nam na głowę.

W miejscu, gdzie było główne wejście do pałacu zachowały się piękne zdobienia, jednak jest to jedna z niewielu pozostałości po czasach świetności pałacu.

Wnętrze dawnego pałacu pokryte jest hałdami gruzu, które z czasem porósł mech i trawa. Poza tym, są tam tylko gołe mury, które niszczeją i nic nie można już na to poradzić.

Widok, który ukazuje się zaraz po przejściu przez główne drzwi wejściowe, to pionowe ściany z widocznymi otworami po belkach.

 

Pozostałe ściany również wyglądały podobnie, wszędzie gdzie okiem sięgnąć można zobaczyć pozostałości zdobień i dekoracji.

Dobrze widoczne są także pozostałości dawnych klatek schodowych,

a w niektórych otworach okiennych znajdują się elementy drewnianych ram okiennych. 

Kiedy wyszedłem od strony wschodniej i znalazłem się nad stawem widocznym na podglądzie satelitarnym, zobaczyłem pozostałość owalnego balkonu.

Pozostała część pałacu, czyli oficyny otaczające dziedziniec, są wykorzystywane jako lokale mieszkalne.

 

Więcej zdjęć znajdziecie oczywiście na facebookowym profilu. Zachęcam także do komentowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*