Opuszczony dom – Bocianicha

Prawie za każdym razem, kiedy wracam do mojego rodzinnego miasta przejeżdżam obok pewnego niewielkiego, opuszczonego domku. Zainteresował mnie już wiosną zeszłego roku, ale nie miałem jakoś okazji zatrzymać się w tym miejscu z aparatem. Taka okazja nadarzyła się w końcu, więc podzielę się z Wami tym, co zastałem w środku.

Kolejny raz okazuje się, że widok z map google nie prezentuje zupełnie nic ciekawego, więc i tym razem obędę się bez tego elementu/

Domek jest bardzo mały i już nieco zniszczony, ale w towarzystwie wiosennej zieleni wygląda bardzo ciekawie. Zimą, kiedy drzewa nie osłaniają dachu, można zauważyć, że jego konstrukcja jest już naruszona.

01

Budynek ten jest typowo drewniany i na dobrą sprawę jedynym murowanym elementem konstrukcji był piec i kominy. Stoi tak blisko drogi, że nawierzchnia jezdni znajduje się kilka metrów od drzwi frontowych i robiąc kolejne zdjęcie stałem już na ulicy.

02

W budynku brakuje kilku okien, więc nie ma większego problemu, żeby zajrzeć do środka. Ja najpierw udałem się na tyły i zobaczyłem, że tam wejście jest jeszcze łatwiejsze. Były tam kiedyś drzwi, a w chwili obecnej zostały jedynie otwory, przez które śmiało można wejść do środka. Tu od razu zauważyłem, że budynek, choć niewielki, podzielony był na dwa osobne mieszkania. Za pośrednictwem komentarzy na stronie i bezpośrednio od mieszkańców tego terenu otrzymałem informację, że kiedyś w tym budynku mieściła się szkoła podstawowa, do której uczęszczały dzieci z okolicznych wsi. Dopiero w późniejszym czasie budynek przekształcono na mieszkalny. Za zainteresowanie i cenną informację bardzo serdecznie dziękuję!

Oba mieszkania są w chwili obecnej bardzo mocno zaśmiecone, ale oprócz stert śmieci można tutaj znaleźć także pozostawione przez dawnych mieszkańców przedmioty.

03

Pierwsze mieszkanie składa się z dwóch izb. Pomieszczenie z fotelem jest w miarę dobrze zachowane, czego niestety nie można powiedzieć o kuchni.04

Widać tutaj, że podłoga została zerwana, czyżby ktoś czegoś szukał? Szczególną uwagę zwróciłem na oświetlenie, z tego co pamiętam tego typu abażury były dość częstym widokiem jeszcze w latach 90-tych.

05

Tuż obok znajduje się wspólny dla obu mieszkań przedsionek, wejście do domu od strony drogi.

06

Do drugiego mieszkania dostałem się jednak drzwiami znajdującymi się z tyłu budynku. Niestety i tam ktoś urządził sobie darmowe wysypisko śmieci, ale widać, że niektóre przedmioty mogły być własnością mieszkańców.

07

To mieszkanie składa się w sumie z czterech niedużych izb. Jest tu dość dużo różnych przedmiotów, trochę mebli i pozostałości zburzonego pieca. Niektóre rzeczy zostały ułożone w taki sposób, że można doznać wrażenia, iż zostało to zrobione z myślą o fotografii. Ja niczego nie układałem, nigdy tego nie robię.

08

09

10

11

W ostatniej izbie, wśród sterty śmieci znalazłem coś jeszcze. To coś mnie na chwilę zatrzymało i zmusiło do refleksji. Czyżby to była odpowiedź na pytanie: gdzie są teraz ludzie, którzy mieszkali w tym domu?

12

4 komentarze

  1. Pamiętam te abażury, u mojej babci był taki sam, tylko że żółty, aaah, piękne wspomnienia 🙂
    ostatnie zdjęcie rzeczywiście budzi mega refleksję, ktoś tam mieszkał, ktoś żył, codziennie szykował śniadania i ścielił łóżka… miejsce, które dla kogoś było domem, ciepłem, oazą, teraz jest tylko miejscem, gdzie stary fotel przygląda się tej pustce… i ciszy…

  2. Kiedyś, bodajże w latach 50-tych w tym budynku mieściła się szkoła, czy też może lepszym określeniem byłaby szkółka, do której uczęszczały dzieci z okolicznych wsi, w tym moja mama 🙂

    • Dziękuję serdecznie za tą informację 🙂 Artykuł został już uzupełniony, ale mam jeszcze małą prośbę: być może w zbiorach rodzinnych zachowało się jakieś zdjęcie tego budynku z tamtych czasów? Byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie mi takiego zdjęcia w celach publikacji. Proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam!

  3. Witam prowadzę własnego bloga z opuszczonymi domami tutaj link SIMENALE.BLOGSPOT.COM
    MOŻECIE GO OCENIĆ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*