Opuszczony budynek mieszkalny – Gut Mittelstetten / Niemcy

Przyszedł czas, żeby opisać drugą część jednego z moich ostatnich wyjazdów, tak więc wracamy do południowych Niemiec, by przyjrzeć się bliżej jednemu z budynków w Gut Mittelstetten.

Budynek ten sąsiaduje z opisywaną już wcześniej nieczynną winnicą, prawdopodobnie służył jako siedziba dawnych właścicieli tego dużego gospodarstwa. W chwili obecnej ma już nowego właściciela, jest w trakcie zaawansowanych przygotowań do renowacji, ale dzięki uprzejmości zarządcy tego obiektu udało mi się chwilę pokręcić tam z aparatem. 
Już po przekroczeniu progu odczułem ten charakterystyczny klimat, który spotkać można tylko w tego typu miejscach. Pierwsze, co przyciągnęło moją uwagę, to pięknie wykonana, drewniana klatka schodowa.

02

Pierwsi właściciele z pewnością byli bardzo zamożni, w czasach świetności budynek był pewnie bardzo elegancki, wręcz pałacowy. Aktualnie większość wyposażenia jest już wywieziona i najprawdopodobniej sprzedana, a niektóre pomieszczenia są już przygotowane do przebudowy, nie ma zatem sensu opisywać szczegółowo poszczególnych kondygnacji i pokoi.

Podczas zwiedzania znalazłem jednak bardzo ciekawy, zapewne zabytkowy piec kaflowy.

03

A potem jeszcze kilka innych, mniejszych piecyków.

04

W jednym z pomieszczeń natknąłem się też na kilka małych ciekawostek.

05

06

07

Szczególnie zainteresował mnie jeden z przedmiotów, który pozostawiono na podłodze. To nic innego, jak dawne urządzenie gaśnicze. Nie znam niestety szczegółów jego działania.

08

Przemierzając kolejne piętra dotarłem w końcu na strych. Drewniana klatka schodowa z samej góry wygląda bardzo interesująco.

09

Sam strych jest dość duży, a w jego centralnej części znajduje się niewielkie pomieszczenie, które przypomina nieco pracownię jakiegoś naukowca lub artysty.

10

Nie był to raczej pokój gościnny, takiego pokoju nie zamyka się na cztery spusty.

11

W pozostałej części strychu znalazłem tylko starą ławeczkę i…

12

… niepozornie wyglądającą drewnianą skrzynkę.

13

Kiedy bliżej się przyjrzałem, okazało się, że na jednej butelce widniała data.

14

Uprzedzając Wasze pytania: nie zagłębiałem się na samo dno skrzyni, ale myślę, że wszystkie butelki były puste 😉

W drodze powrotnej postanowiłem jeszcze zajrzeć do piwnic, wcześniej widziałem już wejście, które znajduje się tuż przy schodach, ale uznałem, że zostawię je sobie na koniec.

15

Podziemia tego budynku są znacznie mniejsze, niż się spodziewałem, ale mają swój niepowtarzalny klimat i wyglądają prawie jak zamkowe lochy.

16

17

18

Tyle ze zwiedzania tego budynku. Kiedyś musiał być piękny i bardzo bogaty, potem przez wiele lat stał pusty i zapomniany. Teraz prawdopodobnie zostanie gruntownie przebudowany, odnowiony i przystosowany do zamieszkania. Jeśli będę miał taką możliwość, chętnie zajrzę tam wtedy ponownie, a fotkami z chęcią się podzielę.

One comment

  1. Hallo Bartek! Diese Treppen natürlich sind alte, aber sehr interessant.Ich bin neugierig, wer dort gelebt? Viele Grüße.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*