Kolejna zagadka: Opuszczona wieża górująca nad Warną – Bułgaria

Kolejna zagadka, jaka na łamach tego bloga się pojawia… Podczas urlopu, który spędziliśmy w bułgarskich Złotych Piaskach dostrzegliśmy z daleka pewien intrygujący budynek, który bardzo mocno nas zainteresował. Na efekty nie trzeba było oczywiście długo czekać.

Nie chodzi rzecz jasna o żaden z hoteli. Konstrukcja,o której mowa wyłania się nieco wyżej i niejako góruje nad większością zabudowy tej części miasta. Mam na myśli tą budowlę:

Wprawdzie nie mieliśmy stuprocentowej pewności, że ten konkretny obiekt jest opuszczony, ale zainteresował nas na tyle, by postarać się chociaż odrobinę do niego zbliżyć i przyjrzeć.

Niedługo potem nadarzyła się taka okazja i udało nam się dość szybko odnaleźć właściwą ścieżkę. Ten konkretny widok tylko jeszcze bardziej nas zachęcił:

Teren otaczający tą wieżę jest dość mocno zarośnięty, jednak można znaleźć dość wyraźnie zarysowaną ścieżkę. Dzięki niej, a także schodom, które znacznie ułatwiają poruszanie się tutaj znaleźliśmy się na miejscu już po chwili.

Nasza ciekawostka w pełnej okazałości wygląda następująco:

Kiedyś była tu pewnie spora, płaska przestrzeń, jednak betonowy strop nie wytrzymał. W chwili obecnej mamy pokaźnych rozmiarów dziurę, w którą lepiej nie wpaść.

Na początek przyjrzyjmy się jednak wieży, dzięki której udało nam się to miejsce odnaleźć.


Pierwszym moim skojarzeniem, które nasunęło się prawie natychmiast, jest dzwonnica, jednak po bliższym przyjrzeniu się od środka można wywnioskować coś innego.

Jak widać mamy tutaj drabinkę oraz solidne podesty, które co prawda pozbawione są konstrukcji, na której można bezpiecznie stanąć, ale zapewne kiedyś były w nie wyposażone. Każde z „pięter” wyposażone jest w duże, prostokątne okno, które zainstalowano od strony wybrzeża. Czyżby był to jakiś punkt obserwacyjny? Czemu służył?

Żeby było ciekawiej, u stóp tej wieży znajduje się zejście do podziemia.

Cała ta budowla nie jest w zbyt dobrym stanie, ale można tutaj dostrzec, że na niższym poziomie musiały się znajdować m.in. pomieszczenia sanitarne. Czemu służyło większe pomieszczenie?

Dalsza część tych podziemi niestety się zawaliła, ale na szczęście była jeszcze możliwość, by przedostać się dalej. Podobnie jak w wielu innych budynkach, które zdarza się nam odwiedzać, tak i tutaj trzeba mieć się na baczności.

Co to mogło być? Do czego służył ten cały budynek? Na samym końcu tej budowli natknęliśmy się jeszcze, na całkiem dobrze zachowany grill ogrodowy.

Czy to możliwe, że znaleźliśmy pozostałości jakiegoś lokalu gastronomicznego? A może Wy macie jakąś hipotezę? Zapraszamy do aktywności w komentarzach 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*