Cmentarzysko pojazdów – Karolew, woj. łódzkie

Miejsce, które w zasadzie zostało przeze mnie odwiedzone na ostatnią chwilę, ale bardzo się cieszę, że jednak udało mi się tam dotrzeć. Wszystkiemu jak zwykle winny napięty harmonogram i zbliżający się wielkimi krokami kolejny wyjazd służbowy, niemniej jednak obiekt udało się sfotografować i jestem zadowolony.

Cmentarzysko pojazdów znajduje się w miejscowości Karolew i mieści się na opuszczonej, ogrodzonej działce. Nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, ale da się je bez problemu znaleźć, więc po raz kolejny pozwolę sobie pominąć widok satelitarny.

Zapomniane i stopniowo niszczejące wraki stoją na terenie całej działki. Wygląda to, jakby ktoś odstawił je tam, by lada moment zabrać się za ich naprawę, ale coś pokrzyżowało mu plany. Są tu nie tylko samochody, ale także ciągniki rolnicze, ciężarówki, dźwig (!)… Kawał motoryzacyjnej historii, nie tylko polskiej produkcji.

01

Niestety nie jestem do końca pewny co do niektórych marek, na początku wydawało mi się, że to STAR, albo IFA, ale po analizie kilkunastu fotek nie wiem już sam. W każdym razie ta konkretna ciężarówka stoi tu już od bardzo dawna i jak widać nie stoi tu samotnie.

02

Smutny, a zarazem denerwujący jest fakt, że niektórzy tego typu miejsca wykorzystują tylko po to, by dać upust swojej bezmyślności. Po co to komu?

Niektóre samochody noszą ślady celowej dewastacji, mają powybijane szyby… Po wybiciu szyb i zdemolowaniu kabiny, ciężarówkę ktoś postanowił „upiększyć”.

03

Tak jak wspominałem, znajdują się tutaj także perełki polskiej motoryzacji. Jedną z nich jest Fiat 125, zwany potocznie dużym fiatem, choć spotkałem się też z określeniem Kredens.

04

Kolejne autko, które przypomina mi czasy mojego dzieciństwa i niezmiennie kojarzy mi się z jednym nazwiskiem – Borewicz. Mowa oczywiście o FSO Polonezie – samochodzie tak wspaniałym, że przez wiele lat wykorzystywanym w służbach mundurowych.

05

W tym zestawieniu nie mogło jednak zabraknąć perły polskiej motoryzacji. Samochód dla ludu. Ekonomiczny, wygodny, zwrotny – niegdyś marzenie niemal każdego Polaka. Auto legenda, które wychowało też nie jedno pokolenie początkujących kierowców, a mi osobiście bardzo miło się kojarzy – Fiat 126p, poczciwy Maluch, Kaszlak, który dawniej był najczęściej spotykanym w Polsce samochodem.

06

07

Znajdują się tu jeszcze jednak inne samochody osobowe. Ten konkretny wygląda mi na Skodę 105.

08

A co do tego również już nie jestem pewien. Ford?

09

W dalszej części działki znajdowała się dość spora szopa, w chwili obecnej dach zapadł się do środka. Widać jednak, że stoi tu kolejne auto, tym razem dostawcze – Żuk.

10

Idąc dalej znajdziemy już bardziej przemysłowe egzemplarze. Na początek niewielki, wyposażony w gąsienice spychacz.

11

Tuż obok znajduje się stary dźwig, wyprodukowany w katowickim przedsiębiorstwie ZREMB.

12

Po drugiej stronie dawnej szopy znajduje się jeszcze kilka pojazdów, między innymi ten interesująco wyglądający egzemplarz koparki:

13

Kolejna ciężarówka, tym razem bez kabiny.

14

Została ona zdemontowana i stoi tuż obok.

15

W samym końcu działki znajduje się jeszcze jedna koparka, większa od poprzedniej.

16

17

Oprócz pozostałości po budynkach gospodarczych, na terenie działki znajduje się też dawny budynek mieszkalny. Oczywiście chciałem wejść do środka i wszedłem, ale niestety stan budynku nie pozwolił na zobaczenie czegoś więcej.

18

Tyle w zasadzie z tego obiektu. Ciekawostka i mała podróż przez historię motoryzacji. Szkoda tylko, że tych pojazdów nikt stąd nie zabierze, żeby choć spróbować tchnąć w nie drugie życie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*