„Azyl. Zapiski Stalkera”, czyli dobry reportaż prosto ze Strefy

Tomasz Ilnicki, autor książki „Azyl. Zapiski Stalkera” na kartach swojej publikacji zabiera nas w podróż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Z racji swojej pasji do podróżowania i odkrywania miejsc niedostępnych, a czasem nawet niebezpiecznych ma wiele doświadczeń, które pozwalają mu w ciekawy sposób pokazać obszar największej cywilnej katastrofy jądrowej na świecie.

Na chwilę obecną na terenie strefy był już sześciokrotnie, za każdym razem doświadczając innych emocji, poznając kolejne tajemnicze miejsca, piękne i zarazem straszliwe. Zagłębiając się w ten reportaż można sobie uświadomić, jak ogromną tragedią była awaria Elektrowni im. Lenina w Czarnobylu.

Dziś, 31 lat po katastrofie poziom radiacji w niektórych miejscach nadal jest ogromny, a teren wokół strefy nie nadaje się do ponownego zamieszkania. Skażeniu uległ obszar od 125 000 do nawet 146 000 km2 na terenie Ukrainy, Białorusi oraz Rosji. Liczba osób, które zostały ewakuowane i przesiedlone sięga ok. 350 000.

W pobliżu miejsca samej katastrofy leży miasto widmo – Prypeć, oddalone od Czarnobyla ok. 18km na północny zachód. To właśnie stamtąd pochodzą opisy wędrówek po opuszczonych szkołach, przerażających przedszkolach, czy halach zakładu produkcyjnego Jupiter, jakie znajdziemy w tej książce.
Jupiter, niegdyś jeden z najnowocześniejszych zakładów w całym Związku Radzieckim dziś stoi i niszczeje. Jedynymi lokatorami są obecnie psy, koty, lisy i inne zwierzęta.

Obrazu dopełniają fotografie, w większości wykonane przez autora. Ukazują to, co trudno byłoby sobie wyobrazić opierając się jedynie na tekście.

Tomka poznałem osobiście na jednej z takich wypraw. To w jaki sposób opowiada o eksploracji i dość niegościnnej Zonie, która tylko czyha na najmniejsze potknięcie stalkera przyprawia o gęsią skórkę. Dlatego też bardzo jestem rad, że ta książka powstała i można zagłębić się historie oraz teraźniejszość tematyki związanej z Czarnobylem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*